A759MS108M1AAAE012
Mfr.Part #
A759MS108M1AAAE012
Manufacturer
KEMET
Package/Case
Datasheet
A759MS108M1AAAE012
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 10V TH
Stock
2453
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Features :
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
7.093 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
354.65 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
10 V